top of page

Bir Espresso içerken 59. GRAMMY Ödül Törenini izledik... 

Asi, sert bir kahveyi çikolatayla yumuşatan bir tat ancak Daft Punk ile kendini bulur...

2014 performansında Pharrell Williams, Nile Rodgers ve Stevie Wonder'ın yer aldığı Daft Punk, o sene yılın albümü 'Random Access Memories' ve yılın parçası 'Get Lucky' ile hit olmuştu. 

Grup 12 Şubatta 59. Grammy Ödüllerinde Los Angeles'ta canlı performans aldı. 

Töreni James Corden sundu. 'ADELE' gecenin yıldızıydı! En iyiler arasında 2016'da kaybettiğimiz David BOWIE de anıldı...

International Business Times haberine göre; George Michael ' Fastlove' ile Prince, "Jungle Love", "The Bird", "Let's Go Crazy" ve Bee Gees; 'Stayin' Alive', 'Tragedy', 'How Deep is your Love' ve 'Night Fever'  ile anıldı. 

Haberler Linkinde Leonard Cohen, David BOWIE özel yazımızı okumayı ihmal etmeyin... 

 

22.Uluslararası ANKARA CAZ FESTİVALİ, 2018

PROGRAM DETAYI ANKARA JAZZ DERNEĞİ RESMİ WEB SAYFASINDA!

 

22.Uluslararası Ankara Caz Festivali BAŞLADI!

Bu yıl 22. yaşını kutlayan Uluslararası Ankara Caz Festivali, 8-13 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da caz rüzgarları estirecek. Kadın sorunlarına dikkat çekerek ‘Kadın ve Caz’ teması ile şekillenen festival programı; sergi, söyleşi, atölye çalışmaları ve konserlerin yer aldığı geniş yelpazesiyle tüm sanat severleri rengarenk bir müzik şölenine davet ediyor.

Sergi açılışı ve kulüp konserlerinin ardından Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün anısına KARSU tarafından verilecek Bilkent Station’daki konserle festival başlıyor.

Yenilenen yapısı ile altı gün boyunca, Bilkent Station Festival Alanı, Samms Bistro, BİS by Newcastle kulüp konserleri ve Tepe Prime Avenue açık hava sahnesi dahil olmak üzere birçok farklı mekanda ve gündüz saatlerinden başlayan zengin programıyla müzikseverlerle buluşacak.

Temasından beslenen festival, ağırlıklı olarak kadın ile ilgili projelere yer vererek aynı zamanda bilet gelirlerinin bir bölümü ile de burs fonunu desteklemeyi hedefleyerek toplumsal ve sosyal yanını da ortaya çıkartıyor.

Programı ek’te bilginize sunar, tüm Medya mensuplarını aramızda görmekten memnun olacağımızı belirtiriz. Davetiyelerinizi girişten alabilirsiniz.

Festival biletlerine biletix.com adresinde sahip olabilir, detaylı bilgi için http://www.ankaracazfestivali.com/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ankaracazfestivali Basın Bülteni 2018

 

AYIN HIT JAZZ ALBÜMLERİ

 

Yılların SHADES’i...Namı-ı diğer ‘Süleyman abi’ (Özyıldırım) gri şehrin işini tutkuyla yapan ender simalarından bir müzik duayeni.

 

Tunalı Pasajı’nın merdiven altı eşsiz plakçısı.

 

Online Gazetemiz için ayın Jazz önerilerini bizlerle paylaştı.

İşte ayın EN’leri

 

Elio Villafranca & Jass Syncopators -Caribbean Tinge 

Heads of State- Four In One ( Gary Bartz, Lary Willis, David Williams, Al Foster) 

JD Allen 

Peki Ya 'BLACK COFFEE' SİZE NEYİ ÇAĞRIŞTIRIYOR?

BLACK COFFEE’ Sonny Burke tarafından yazılmış, 1938’lerden bir parçadır.  Sarah Vaughan bu parçayı 1949’da Kolombiya’da seslendirmiştir.

 

Peggy Lee ise kendine ait yorumunu 1953’te gerçekleştirmiş ve 1956’da ‘Black Coffee’  bir albüm olarak piyasaya sürülmüştür.

 

Aynı parça, Ella Fitzgerald yorumuyla, isteği üzerine Wislawa Szymborska’nın cenazesinde çalınmıştır.

(kaynak: wikipedia; coff&jazz)

SABİT KÖŞE 

 

NEDEN KAHVE GAZETESİ? 

Çünkü sizlere, kahvenizi içerken keyifle okuyabileceğiniz bir 'Online GAZETE' hazırladık... Bu arada kahveyi, sanat ve müzikle buluşturduk.

Kahve HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Kahvenin geçmişi, en az 10. yüzyıla kadar uzanır. Orijinin Etiyopya olduğu düşünülen bu doğal içeceğin uyarıcı etkisi, ilk defa Sufi manastırlarında Yemen'de keşfedilmiştir. 16. yüzyıl itibarıyla ünü, Orta Doğu, Güney Hindistan, Persler, Türkler ve Kuzey Afrika'ya kadar uzanmıştır. Sonraları da Balkanlar'a, İtalya'ya ve Avrupa ve Amerika'ya sıçramıştır. 

Kahve, kelime olarak Arapça'daki 'qahwah' tan gelir ve İngilizce'deki anlamı 'coffee' ise, 1582 senesinden beri kullanılmaktadır. Arapça'daki 'qaha' nın açlık anlamına gelmesi sebebiyle, bu içecek 'açlığı bastırması' anlamında ün kazanmıştır. Aynı zamanda, yine Arapça'daki 'quwwa' yani enerji anlamına da gelir. Diğer taraftan, Kaffa, Etiyopya'da bu bitkinin yetiştirildiği Krallığı'n da adıdır. 

En bilinen kahve çekirdeği 'arabica' türüdür. Daha az sofistike olan bu çekirdeğin tadı oldukça serttir. Toplandıktan sonra işlenen ve kurutulan çekirdekler, elde edilmek istenen aromaya göre çeşitli derecelerde kavurulur. Kavrulmuş çekirdek, demlenir ve 'kahve' olarak adlandırılan zanaat içecek servise hazırdır. 

Asidite yüksek bu içecek, içeriğindeki kafein dolayısıyla uyarıcı etkiye sahiptir. Bazı kanser türlerini elimine ettiği telaffuz edilen kahvenin, miktarı abartılmadığı sürece kalp sağlığına iyi geldiği de söylentiler arasındadır...

EDİTÖR’ÜN  ÖZEL TARİFİ

 

Brezilya esintisine ne dersiniz? 

Brezilyalı'ların şekersiz kahve içenlerle alay ettiklerini biliyor muydunuz?

Bizler, kahvede yenilikçi adımların peşindeyiz. 'Haberler' linkimizde sizlere 'cafezinho' yu tanıttık.. 

Ayrıca, ısınan havalar için kahveli çözümler ürettik. 

Artık 'Cold Brew', o bildiğiniz 'cold brew' da değil... Kahvenizi buzlu ve sodalı içmeyi denediniz mi?

White BrewCaipicoffeeBirita Casa de Cocktail tarifleri 'Haberler'de...

Bu yaz, kahvenizi siz yapın! Yeni tariflerinizi bizimle paylaşırken #kahvegazetesi hashtag'li paylaşımlarınızla bize ulaşın...

Sevgiyle sunulan kahve, herşeyden lezzetlidir.

2016'da Kayan Yıldızlar? 

Sizler için yazdık ...

Türkiye Aeropress Şampiyonu

Kahve Festivalleri

Üçüncü Dalga Kahve Akımı

Sosyo Kültürel İçerikler

ve dahası...

 HABERLER'de 

Tatması Sizden 

Anlatması Bizden...

 

 

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? 

Hayalinize konsantre olup, onu gerçeğe dönüştürecek bir kahve mi istersiniz?

YOKSA

İçinizdeki 'Mutlu Çocuğa' sıcak çikolata mı ısmarlasanız?

Tarifler ' ONLINE BARISTA' 'DA! 

BU AY 'POUR OVER' DEMLEME yöntemini sizlerle paylaştık.

bottom of page