top of page

Almanya Barista Şampiyonu Nicole Battefeld

'Barista' dendiğinde akla kahve zanaatkarı gelir. Kadınlar için ise bu kelimenin karşılığı 'barmaid' 'bariste'dir.


Bir Bariste olarak başarılı kariyeriyle dikkatimizi çeken Nicole Battefeld röportajını sizler için kaleme aldık.

Kahve Gazetesi: Yetenekli bir kadın barista olduğunuz ve kahve endüstrisinde deneyimli olduğunuz için, siz ve bu konudaki tutkunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteriz. Bize kendinizden ve 'kahve' üzerine çalışmaya nasıl başladığınızdan bahseder misiniz?


Nicole Battefeld: Elbette!


Adım Nicole Battefeld-Montgomery. 2006'da okulu bitirdikten hemen sonra kahve ile çalışmaya başladım. Biraz para biriktirmek için bir yıl çalışmak istedim ve Doğu Almanya'daki memleketim Goerlitz'de küçük bir kahve dükkanında çalışmaya başladım. Bu yılı her zaman hatırlayacağım çünkü misafirperverlik sanatına gerçekten aşık oldum.


Yemek hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ufkumu genişletmek için birkaç yıl sonra şef çıraklığına başladım. Bu beni Michelin yıldızlı restoranlarda çalıştığım Almanya'nın Berlin şehrine getirdi. Bu deneyim, uzun günler ve gecelerle son derece zor ve stresliydi - ancak, yaptığım her işte en iyilerden biri olma isteğimi şekillendirdi. Ne yazık ki yaşam tarzı bana göre değildi, bu yüzden şef olarak işimi bıraktım ve beni gerçekten ve gerçekten mutlu eden şeye geri döndüm: Bu kahve.


2014'ten beri özel kahve alanında tam zamanlı çalışıyorum ve gerçekten kaderimi buldum.


'Başka hiçbir iş beni bir barista olmak, kahve ile çalışmak ve onu seven insanlar kadar büyülemedi.'


Kahve Gazetesi: Kadın barista olarak sektörde sıkıntı yaşadınız mı? Ve diğer kadın baristalara bu alanda kendilerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda tavsiye verir misiniz?


Nicole Battefeld: Kahve endüstrisinde bir kadın olarak, duyulmama ve tanınmama ve nihayetinde eşitliği cinsiyet eşitsizliğini göstermek istediğimden daha fazla iletmek isteyen bir ruh hali içinde olma sürecinden geçtim.


Bulunduğum yere ulaşmak için oldukça sıkı çalışmam gerektiğini düşünüyorum ve sektördeki birçok erkeğin daha sık duyulduğunu ve fark edildiğini hissediyorum.


Ama sonunda bizi harekete geçiren tutku ve yeterince çalışırsak çok uzun bir yol kat edebiliriz. Almanya'da bir Barista olarak, bir profesyonel olarak benim fikrimin çok değerli olduğu bir ortamda çalışarak çok ayrıcalıklı olduğumu fark ettim. Günümüzde, daha fazla kadının öne çıktığını görüyorum ve onlar çok zeki ve bilgili ve kahve endüstrisini gerçekten şekillendiriyorlar.

Bence gerçekten odaklanmamız gereken yer, tüm tedarik zinciri boyunca, çiftçilere ve yetiştiricilere kadar eşitliktir.


Kadınların erkekler kadar işletmeleri yönetebilme veya sahiplenme ve ticaret pozisyonlarında eşit olarak görülme fırsatına sahip olduğu eşit öğrenme fırsatlarını sağlamak için çalışmalıyız. Özellikle bazı Afrika ülkelerinde, kadınların kahve sektöründe para kazanmalarına yardımcı olacak projelere yatırım yaparsak gerçekten bir değişiklik yapabileceğimizi düşünüyorum - Kenya'daki Kibukow kahve kooperatifinin kahvede kadınlar projesi bunun için çok iyi bir örnek.


Kahve Gazetesi: Almanya Barista Şampiyonası ve Dünya Kahve İçkileri Yarışmasında nasıl başarıya ulaştığınızdan biraz bahseder misiniz? Nasıl rekabet ettiğinizi öğrenmekten mutluluk duyarız ve baristalar için herhangi bir ipucu verebilir misiniz?

Nicole Battefeld: İlk tavsiyemin şöyle olacağını söyleyebilirim: Sadece yap.


İlk yarışmada kimse tam olarak ne yaptıklarını bilmiyor. Bir yarışmaya her hazırlandığımda kendimden şüphe duyuyorum ve jürinin sunduklarımı beğenip beğenmeyeceklerini bilmiyorum. Sunumlarımın çoğu ve arkasındaki fikirler daha çok duygularımdan ilham alıyor ve hissettiklerim ilginç. Bu çok riskli bir kavram çünkü maç kağıdıyla ilgili bir sunum planlamak çok daha akıllıca.


Sahnede çok fazla enerji ve neşe hissediyorum ve bunun benim için büyük bir artı olduğunu düşünüyorum, ancak hayal edebileceğiniz en stresli an hazırlık zamanı. Sunum için ilk kelimeleri söylemek zorunda kaldığımda boğazımın boğuluyormuş gibi hissettiği noktaya gerçekten sinirleniyorum. Yani gerçekten hepsi kafanın içinde.


Meditasyon, sakinlik ve odaklanma çok yardımcı olur. Hareketlerinizi, beden dilinizi ve varlığınızı izlemenizi sağladığı için sunumlarınızı filme almanın da çok yardımcı olduğunu görüyorum. Kendinizi yardımcı ve destekleyici insanlarla çevrelemek de önemlidir - fikirlerinizi ileri geri gönderebileceğiniz bir ortak veya sunumunuzu tasarlamanıza yardımcı olabilecek iyi bir arkadaş... Yıllar boyunca gerçekten güvenebileceğim ve omuzlarımdaki fazla baskıyı alan dostlarım olduğu için çok şanslıyım.


Sonunda en değerli derslerimin kaybetmekten geldiğini düşünüyorum. Düşüyorsunuz ve dibe vurmuşsunuz gibi geliyor ve bazen yaptığım iş gerçekten iyi olup olmadığımdan şüphe etmeme neden oluyor. Ancak bu şüphe beni Good Spirit in Good Spirits (CiGS) yarışmasına itti ve kendime bunu yapabileceğimi ve iyi olduğumu kanıtlamak istememi sağladı. 2019'da Almanya Barista Şampiyonası'nda 3. sırada yer almasaydım, CiGS'de asla yarışmazdım ve dünya yarışmasına asla girmezdim. Şimdiye kadar, CiGS yarışması hayatımda yaşadığım en iyi deneyim oldu ve bunun için göstereceğim bir finalist ödülüm var.


Kahve Gazetesi: En sevdiğiniz tarifi bizimle paylaşır mısınız?


Nicole Battefeld: Nicolebattefeld.com'daki blogumda birçok farklı kahve kokteyli tarifim var.

En sevdiğim kahve kokteyllerinden biri, 2019'daki dünya sahnesi için tasarladığım "Berlin Calling".



"Berlin Çağrısı" - Good Spirits Dünya Kahvesi (2019)


2019 Berlin'deki World Coffee in Good Spirits (WCiGS) şampiyonasında sunduğum içeceklerden biriydi. Bu içecek en iyi soğuk olarak servis edilir ve martini veya geniş çerçeveli bardaktan yapılır.


Hazırlanış


2 double shot Espresso ( Caturra,Finca Deborah, Panama)

0.5 cL Cold Brew X (Röststätte Berlin)

2 cL Meridor Gin

1 cL Perdo Ximinez (PX) Sherry

3 cL Tete sake




Tüm malzemeleri Boston Shaker'da birleştirin ve buz ekleyin. 30 saniye kuvvetlice sallayın.

Martini bardaklarına bir kez süzün ve hemen servis yapın.

Fotoğraf: @onthenorway


Kahve Gazetesi: Hepimiz Covid19 salgınıyla karşı karşıya kaldığımız için, kahve ticaretine yönelik aktiviteler çoğunlukla çevrimiçi oluyor. Gözlemlerinize dayanarak, çevrimiçi kahve siparişleri hakkındaki düşüncelerinizi bilmek isteriz? Müşteriler için herhangi bir öneriniz var mı?


Nicole Battefeld: Pandemi başladığından beri dünyanın her yerinden internetten kahve siparişi veriyorum. İsviçre, Zürih'teki MAME'deki arkadaşlarımdan bir kahve aldım ve aklımı başımdan aldılar! Eşim bana küçük hediyeler vermek için her ay Avrupa'nın her yerinden en az üç farklı kahve satın aldığı için özellikle şanslı olduğumu ekleyebilirim. Kahve içebilecekken kim çiçeklere ihtiyaç duyar ki?


Online satın almak isteyenlere tavsiyem, sadece kavurma makinesinin kendisinden değil, kurye şirketlerinden de nakliye ve teslimat bilgilerine bakmak olacaktır. Sık sık kahvemiz gümrükte sıkışıp kalıyordu ve bu oldukça can sıkıcı, özellikle de Brexit yürürlüğe girdiğinden beri. Kendi ülkenizde sipariş vermek genellikle çok kolaydır ve yeni kafeleri ve tekliflerini keşfetmenize yardımcı olur.


Son zamanlarda, anaerobik veya karbonik maserasyon kahveleri gibi kavurmahanelerin sunduğu tüm deneysel işleme kahveleri konusunda gerçekten çok heyecanlıyım. Bununla birlikte, bir Etiyopya klasiğini veya klasik yıkanmış bir Kolombiyayı asla es geçemem.


Kahve Gazetesi: Online eğitimleriniz için kahve tutkunları size nasıl ulaşabilir?


Nicole Battefeld: Şu anda çiftlikten espresso makinesine kadar teori ve kahve bilgisini öğretmek için bir dizi sanal sınıf kuruyorum. İlgi çekici, çok karmaşık ve görsel olarak çekici olmayan bir öğretim kavramı üzerine gerçekten çok çalıştım. İnsanların kendilerini rahat hissetmeleri için oldukça rahat bir şekilde ders vermeye devam etsem de, kurslarımın son derece eğitici olmasını ve katılımcıların gerçekten onlardan değer aldıklarını hissetmelerini seviyorum. Bence bir deneyim sunmak, bilgi sunmak kadar önemli.


Bu kurslar roeststaette.com'da yayınlanacak ve talep yeterince popüler olduğunda kendi web sitem nicolebattefeld.com'da da sunacağım.


ENGLISH VERSION OF THE INTERVIEW

Coffee Press Tr: Since you are a talented female barista and well experienced in the coffee industry, we would like to know more about you and your passion on this topic! Could you please tell us about yourself and how you started working on 'coffee'?


Nicole Battefeld: Sure!

My name is Nicole Battefeld-Montgomery. I started working in coffee directly after I finished school in 2006. I wanted to work for a year to save some money and ended up working for a small coffee shop in my hometown of Goerlitz, in East Germany. I will always remember this year because I truly fell in love with the art of hospitality.


To learn more about food and to expand my horizons, I started a chef apprenticeship a couple of years later. This brought me to Berlin, Germany where I worked in Michelin-star restaurants. This experience was extremely hard and stressful, with long days and nights – however, it shaped my will to become one of the best in whatever I do. Unfortunately the lifestyle wasn’t quite for me, so I quit my job as a chef and went back to what made me really and truly happy: coffee.


Since 2014, I have been working full-time in specialty coffee and have truly found my destiny. No other job has ever fascinated me as much as being a barista and working with coffee, and the people who love it.



Coffee Press Tr: Have you faced any troubles in the sector as a female barista? And, would you give advice to other female baristas on how to improve themselves in this area?


Nicole Battefeld: As a woman in the coffee industry, I have gone through a process of not being heard or recognized, to being angry and now finally being in a state of mind that wants to communicate equality more than I want to showcase gender inequality.

I do think that I had to work quite hard to get where I am, and I have the feeling that a lot of men in the industry just seem to get heard and noticed more often. But in the end, it’s the passion that drives us and if we work hard enough, we can come a very long way. As a Barista in Germany I realised that I am very privileged, working in an environment where my opinion as a professional is very valued. Nowadays, I see more and more women stepping forward and they are so smart and knowledgeable, and they are truly shaping the coffee industry.

I think where we should really focus is equality throughout the whole supply chain, all the way back to the farmers and growers. We need to work toward ensuring equal opportunities to learn, where women have as much opportunity as men to be able to run or own businesses, and to be seen as equals in trading positions. I think especially in some African countries we can really make a change if we invest in projects that help women earn money in the coffee sector – the women in coffee project of the Kibukow coffee cooperative in Kenya is a very good example for that.



Coffee Press Tr: Would you tell us a little bit about how you achieved success in German Barista Championships and World Coffee Spirits? We would be delighted to know how you compete? And, any clues for baristas?


Nicole Battefeld: I would say that my first advice would be: just do it.


No one knows exactly what they are doing in their first competition. Everytime I prepare for a competition I am filled with self doubt, and I don’t know if the judges will like what I am presenting or not. A lot of my presentations and the ideas behind them are more inspired by my emotions and what I feel is interesting. This is a very risky concept because it is much smarter to plan a presentation regarding the scoresheet.


I feel a lot of energy and joy on stage and I think that's a big plus for me, but it is THE most stressful preparation time you can emagine. I usually get really really frustrated to the point where my throat feels like I’m being strangled as soon as I have to say the first words for the presentation. So it really is all in your head.


Meditation, calmness and focus helps a lot. I find that filming your presentations helps a lot as well, as it allows you to watch your movements, body language and presence. It’s also important to surround yourself with helpful and supportive people – a partner that you can bounce ideas back and forth with, or a good friend that might be able to help you design your presentation. I am really lucky that over the years I have worked with a number of people that I can really trust and that takes a lot of pressure from my shoulders.


In the end I think my most valuable lessons have come from losing. It feels like you fall and hit rock bottom, and sometimes it even makes me doubt if I am actually any good at what I am doing. But that doubt made me compete in the Coffee in Good Spirits (CiGS) competition and it made me want to prove to myself that I can do it and that I am good. If I wouldn’t have placed 3rd in the German Barista Championship in 2019, I would have never competed in CiGS, and I would have never entered the world competition. So far, the CiGS competition was the best experience I have had in my life, and I have a finalist’s trophy to show for it.



Coffee Press Tr: And, would you share your favourite recipe with us?


Nicole Battefeld: I have a lot of different coffee cocktail recipes on my blog at nicolebattefeld.com

One of my favourite coffee cocktails is the one I designed for the world stage in 2019 and it’s called ‘Berlin Calling’.


‘Berlin Calling' - World Coffee in Good Spirits (2019)

This was one of the drinks I served in the finals of the World Coffee in Good Spirits (WCiGS) championships in Berlin, 2019. This drink is best served chilled and enjoyed from a martini or wide-rimmed glass.

Ingredients:

2 double shots of Espresso (I used a Natural Processed Caturra from Finca Deborah, Panama)

0.5 cL Cold Brew X (Röststätte Berlin)

2 cL Meridor Gin

1 cL Perdo Ximinez (PX) Sherry

3 cL Tete sake

Method:

1. Combine all ingredients in a Boston Shaker and add ice. Shake vigorously for 30 seconds.

2. Single strain into martini glasses and serve immediately.


Coffee Press Tr: Since we have all been facing Covid19 pandemic, most of the coffee trade goes online. Based on your observations, we would like to know your thoughts on online coffee orders? Any suggestions for customers?


Nicole Battefeld: I think that I have been one of the best online customers ever!

Since the pandemic began, I have been ordering coffee online from all over the world. I just received a delivery of coffees from my friends at MAME in Zurich, Switzerland and they just blew my mind! I might add that I am particularly lucky, as my husband buys me at least three different coffees from all over Europe per month to give me little presents. Who needs flowers when you can have coffee?

My tip to anyone who wants to buy online would be to look up the shipping and delivery information, not only from the roaster themselves but through the courier companies. We often had coffee stuck in customs and that's quite annoying, especially since Brexit came into effect. Ordering within your own country is usually super easy, and it helps you explore new coffee shops and their offers.


Lately, I am really hyped about all the experimental processing coffees that roasteries offer, like anaerobic or carbonic maceration coffees. However, I can never pass up a juicy Ethiopian Natural, or a classic washed Colombian.



Coffee Press Tr: And, how can coffee enthusiasts reach you in case of online trainings?


Nicole Battefeld: I am currently setting up a series of virtual classes to teach theory and coffee knowledge, from farm to espresso machine. I have worked really hard on a teaching concept that is engaging, not too complicated and visually appealing. Whilst I can still teach in my own manner, keeping it fairly casual so people feel comfortable, I like to keep my courses highly educational and for attendees to really feel like they’ve received value from them. I think offering an experience is just as important than offering knowledge.


These courses will be published on roeststaette.com and if the demand is popular enough, I will offer them on my own website nicolebattefeld.com as well.



Thank you very much for your kind contribution dear Nicole!

Wishing you all the success



by Dr.Başak TOLGA

Comments


Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page