top of page

Kahve Soğumadan

Sizleri pandemi ile geçen uzun bir aradan sonra yeni bir yazar ile tanıştırıyoruz. Sevgili Derya Dinçer, Kahve Gazetesi'ne yazar olarak katılan şimdilik en genç üyemiz!

Yazar Toshikazu Kawaguchi'nin önceleri tiyatro oyunu olarak kaleme aldığı fakat sonra romana dönüştürdüğü orijinal adıyla ' Before the Coffee Gets Cold', Türkçe çevirisiyle ' Kahve Soğumadan' isimli kitabını Derya, siz okuyucularımız için özetledi.


Kitap diyor ki; “Zamanda geçmişe yolculuk edebilseydiniz neyi değiştirirdiniz? Daha da önemlisi, belki son bir kez kiminle görüşmek isterdiniz? “


Ve, kalem Derya'da ...


Yüzyıllardır insanlar için en gizemli temalardan biri olan zaman yolculuğunu belki de en tatlı şekilde işleyen yazar Toshikazu Kawaguchi ara sokaktaki bir kafede bizi bol kahveli bir zaman yolculuğuna sürüklüyor. Kitap 4 bölümden oluşuyor.


Birbiri bağlantılı olan her bölümde bir karakterin zaman yolculuğu yaparak bir cevap veya kapanış arayışına şahit oluyoruz. Ancak zaman yolculuğu o kadar da basit değildir. Uyulması gereken kurallar ve aynı zamanda riskler söz konusudur. Üstelik geçmişte yapacağınız hiçbir şey geleceği değiştirmeyecektir. Peki o zaman bu yolculuğun ne gereği var, öyle değil mi? Bu sorunun cevabı; her karakterin kendi hikayesinde gizli… Kimi hiç tanışamayacağı kızı ile tanışmak istiyor, kimi de alzheimerlı kocası ile tekrar konuşmak istiyor.

Pandeminin ilk aylarında okuduğum bu kitap o dönem oluşan bir kafeye gitme özlemimi bir nebze olsun yatıştırmıştı. Loş, sepya tonlarının hakim olduğu, serin ve sakin şeklinde betimlenen kafe tam herkesten kaçıp bir fincan kahve ile huzur bulmak için ideal bir yer hissi yaratıyor. Konuşmayı sevmeyen suratsız garsonu, kitap okuyan hayaleti ve zaman yolculuğu yapan müşterileri ile içine girip yaşamak isteyeceğim bir dünyanın kapılarını açtı bana.

Yalın dili ve akıcı anlatımı ile Toshikazu Kawaguchi, sevdiklerimize onları önemseyip, duygularımızı hala fırsatımız varken söylememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmış.


Benden bir tavsiye! Kahvenizi hazırlamadan kitaba başlamayın!!!


Yazan: Derya Dinçer

www.kahvegazetesi.com

İzinsiz kopyalanması sakıncalıdır ;)

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page