Kahve Soğumadan

14/9/2020

Sizleri pandemi ile geçen uzun bir aradan sonra yeni bir yazar ile tanıştırıyoruz. Instagram'da @kristalviolet hesap adıyla beğeniyle takip ettiğimiz paylaşımlar yapan sevgili Derya, Kahve Gazetesi'ne yazar olarak katılan şimdilik en genç üyemiz! 

 

 

Yazar Toshikazu Kawaguchi'nin önceleri tiyatro oyunu olarak kaleme aldığı fakat sonra romana dönüştürdüğü orijinal adıyla ' Before the Coffee Gets Cold', Türkçe çevirisiyle ' Kahve Soğumadan' isimli kitabını Derya, siz okuyucularımız için özetledi.

 

“Zamanda geçmişe yolculuk edebilseydiniz neyi değiştirirdiniz? Daha da önemlisi, belki son bir kez kiminle görüşmek isterdiniz? “

 

Ve, kalem Derya'da ...

 

Yüzyıllardır insanlar için en gizemli temalardan biri olan ve belki de bunu en tatlı şekilde işleyen  yazar Toshikazu Kawaguchi, ara sokaktaki bir kafede bizi bol kahveli bir zaman yolculuğuna sürüklüyor. 

 

 

Ancak zaman yolculuğu o kadar da basit değil..

 

Uyulması gereken kurallar ve aynı zamanda riskler söz konusu! Üstelik geçmişte yapacağınız hiçbir şey geleceği değiştirmeyecek! Peki o zaman bu yolculuğun ne gereği var, öyle değil mi?

 

Bu sorunun cevabı her karakterin kendi hikayesinde gizli. 

 

Bu kitaba dair neler mi aklımda kaldı?

 

Tokyo'daki küçük bir ara sokakta, yüz yıldan fazla bir süredir özenle demlenmiş kahve sunan bir kafe hayal edin. Ancak bu kahve dükkanı müşterilerine benzersiz bir deneyim sunuyor: Zamanda geriye yolculuk yapma şansı...

 

Before the Coffee Gets Cold adlı bu kitapta her biri kafenin sunduğu zaman yolculuğu teklifinden yararlanmayı ümit eden dört ziyaretçinin hikayesine şahitlik ediyoruz. Bunlar, kendisini terk eden adamla yüzleşmek isteyen, Alzheimer'ın erken başlangıcındaki kocasından bir mektup alan, kız kardeşini son bir kez görmek isteyen ve asla tanışma şansı bulunmayan kızıyla tanışmak isteyen karakterler...

 

Ancak geçmişe yolculuğun riskleri vardır: Müşteriler belirli bir koltukta oturmalıdır, kafeden çıkamazlar ve nihayet kahve soğumadan şimdiki zamana dönmeleri gerekir. . .

 

Toshikazu Kawaguchi’nin güzel, hareketli hikayesi asırlık soruyu araştırıyor: Zamanda geçmişe yolculuk edebilseydiniz neyi değiştirirdiniz? Daha da önemlisi, belki son bir kez kiminle görüşmek isterdiniz?

 

Yalın dili ve akıcı anlatımı ile Toshikazu Kawaguchi, sevdiklerimize onları önemseyip, duygularımızı hala fırsatımız varken söylememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmış.

 

Pandeminin ilk aylarında okuduğum bu kitap, o dönem bir kafeye gitme özlemimi bir nebze olsun yatıştırmıştı. Kitapta geçen loş, sepya tonların hakim olduğu, serin ve sakin şeklinde betimlenen kafe tam olarak herkesten kaçıp bir fincan kahve ile huzur bulmak için ideal bir yer hissi yaratıyor... Konuşmayı sevmeyen asık suratlı garsonu, kitap okuyan hayaleti ve zaman yolculuğu yapan müşterileri ile içine girip yaşamak isteyeceğim bir dünyanın kapılarını açtı bana. Umarım sizler de benim kadar keyif alarak okursunuz bu kitabı...

 

Benden bir tavsiye!  Kahvenizi hazırlamadan kitaba başlamayın!!!

 

Yazan: Derya Dinçer

 

www.kahvegazetesi.com

İzinsiz kopyalanması sakıncalıdır ;)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Güncel Haberler

September 14, 2020

June 24, 2019

February 6, 2019

Please reload

Search By Tags