top of page

Japonya’nın Dirilen Arabicası ‘Kiyota’


‘Seylan’ olarak bilinen, Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka, bir ada ülkesi olup, bundan 1 asır önce Arabica kahve çekirdeği üreticileri arasında dünya lideriydi. Ancak, bu potansiyel 1880’lerde gerçekleşen bir salgınla son buldu...

Her son yeni bir başlangıç olabilir...! Tutkunun, azimle kesiştiği yerde, toprağa ekilen bir fide size her gün yeni bir çiçek hediye edebilir...Öte yandan Japonya'da önde gelen bir kahve işletmesi olan Japonya Adil Ticaret Komitesi'ni (JFTC) temsil eden ‘Kazuyuki Kiyota’ adlı bir Japon gazisi, ülkesinin bu kültüründen vazgeçmeyerek, Sri Lanka Hükümeti, Japonya Uluslararası Kurum Ajansı (JICA) ve Sri Lankalı Kahve toplulukları desteğiyle bu ortadan kaybolmuş tarihi yeniden canlandırmaya çabalıyor.


Japon kültüründe yer etmiş, ‘hayatın anlamı ya da mutluluk reçetesi olarak bilinen ‘ikigai’’,Kiyota’nın sabahları yataktan kalkmak için sebebi olmalı ki, bizce bu ‘kahve’!


Hatta, yardımlaşmaya çok değer veren Japon halkı, 2016 Kumamoto depremiyle sarsıldığında, Kiyota’nın trene atlayıp, sokaklardaki insanlara kahve dağıtmış olması da insanı büyüleyen efsanelerden biri…


Bugün KIYOTA, zaman içinde kaybolan Ceylon (Seylan) Kahvesi'nin diğer adı olarak geçiyor. Bu, aynı zamanda kahveden alınan keyfin yanısıra çevreci bir ‘topluluk hareketi’.


Ana bitki örtüsü ‘Orta Dağ’ sıralarında varolan dünyaca ünlü Kandyan Orman Bahçeleri (KFG) olarak tanımlanmakla birlikte, KFG, Tropikal Yağmur Ormanı'na benzer bir orman olup, insan yapımıdır ancak nesiller boyu doğal hale gelmiştir. Bu çiçek topluluğu, biber, hindistan cevizi, tarçın, kakule, vanilya vb. gibi baharat çeşitlerinin nişi olup, Arabica kahvesi, bu eşsiz ortamda yetişen en önemli nadide mahsullerden biridir.


Azmin çiçeği 'Kiyota' kahvesi, kaybolan değerlerin yeniden hayata kazandırılmasına dair çok güzel bir örnek..! Size sunulandan ziyade, gerçeğinizi keşfetmek uğruna verdiğiniz her mücadelenin size umutla ve güzelliklerle geri dönmesini dileriz. Bunun için bazen Japonca on kulaç anlamına gelen 'Chihiro' gerekse de, başarı asla tesadüf değildir.


Bol keyifli günler dileriz...


Kahve Gazetesi yazısı olup, izinsiz kopyalanması yasal sıkıntı doğurabilir.

Kaynak : İkigai ve Kiyoto Coffee

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page