top of page

Fincandaki Çİ/CHI/QI


Gökten yağan patlamış mısırlara en güzel ‘bir fincan kahve’ eşlik etmez mi?

Ya da yeni yağmış karın üzerinde ilk yürüyen olmak ister misiniz?

Peki ya… Pencerenin kenarında oturmuş, elinde bir fincan kahveyle dışarıda yağan karı seyreden bir kadın resmedin deseler… O tablonun adına ‘Mutluluk’ der misiniz?

Peki o zaman 'mutluluk' nedir?

Psikolojide motive edici her unsur davranışın sebebidir…

Kar yağdığında alabildiğine karlara gömülmek insanı çocukluğuna götürerek mutluluk verebilir.

Ya da ‘film izlemek’..! Bu liste uzayıp gidebilir...Ve, aslında mutluluğun temeli 'yaşam enerjisindedir'.

CHI ve Beyazın Gücü

5 bin yıllık bir geçmişi olan Çin kültüründeki Feng Shui’ye göre ‘yaşam enerjisi’ doğadaki renklerden geliyor. Bu kadim kültür kelime olarak ‘rüzgar ve su’ anlamı taşıyor yani ‘enerji’ ve hatta iyi anlamdaki evrensel enerji olan ‘Chi’(qi/çi).

Feng Shui esaslarından biri olan ‘Chi Flow’, temelinde bulunduğumuz alanda enerjinin sürekli olarak dengelenmesine dayanıyor. Böylelikle ruh şifa buluyor, iyileşiyor ve güçleniyor.

Gelelim kar beyazına…

7 milyon farklı renk tonu içerisinde beyazı algılayan gözdeki foto reseptörler, aslında gökkuşağındaki tüm renklerin birer kombinasyonu ve optimum ışık dalga boyuna göre algılanan renk ‘beyaz’.

Buna göre; çevresel nesnelerle bloke olmayan enerji akışında beyaz kar taneleri, görsel hafızada saflık, temizlik ve huzuru çağrıştırıyor. Ayrıca, ruhu arındırarak tüm enerji sistemini yenileyerek güçlendirme özelliğine sahip.

Zihinde kar topuna dönüşürcesine insanı bir çırpıda çocukluğuna götürebilen, akıl, ruh ve bedeni böylesine doğa üstü bir güçle sakinleştirebilen belki de en değerli mücevher ise 'bir kar tanesi'.

Kahve ve Kar

Kahvenin beyinde alfa dalga yayılımını azalttığı bilinen bir gerçek..! Alfa, stresin panzehiri olan ‘rahat ol ’ alarmı durumu anlamına geliyor. Ancak, kahve bileşenlerinin mucizevi etkilerinin yanısıra ‘kahve’, rengi bakımından Feng Shui’ye göre 5 elementin mükemmel renk uyumuna sahip! Sıcak bir renk olan kahverengi, bir diğer yaşam elementi olan suyla birleştiğinde ise tazelik hissi veren bir enerji kalitesi yaratıyor.

Ayın Kahveli Filmi

Evet… Haftasonu planınız yoksa ve ‘çerez’ bir film seyretmek isterseniz size ‘CUP OF LOVE’ filmini izlemenizi öneriyoruz. Dertlerin havaya uçtuğu, kahve kokan bu filmde Kolombiya’da geçen bir aşka tanık olmanız mümkün…

Özetle, sizi ne 'mutlu' ediyorsa, onu yapın bu haftasonu!

Sevgiyle...

İzinsiz kopyalanması- evirip çevrilmesi yasal sıkıntı doğurur.

by Kahve Gazetesi, 2019

Fotoğraf: Sarasota

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page