top of page

Guatemala'da Yanardağ Patlaması

Kahve severlerin bildiği üzere; Guatemala kahveleri gerçek Amerikan kahveleridir ve Guatemala'da yetişen kahve çekirdekleri tipik olarak, ‘full- body’ ve zengin bir çikolata-kakao aromasına sahiptir.

Özellikle, ülkenin merkezindeki yaylalarda, Atitlan ve Antigua bölgelerinde kahve yetiştirme bölgelerinde yetişen yeşil kahveler ise nispeten daha katı özellikte olup; bu özellikleri yanı sıra genellikle baharatlı ya da çikolatamsı asidik floral tat sergiler. En iyi Guatemala kahvelerinden biri olan Guatemala Antigua ise volkanik özellikteki toprak özelliği ile karmaşık aroması ve kakao ipuçlarıyla ayırt edilir.

Dün ise, beklenmedik bir olay gerçekleşti ve Guatemala'daki Volcán de Fuego patladı. CNN'ye göre düne ait rakamlara göre en az 25 kişi öldü ve 20 kişiyi yaralandı. Ancak bu sayı halen artmakta. Binlerce kahve üreticisi de dahil olmak üzere 3,100'den fazla insanın bölgeden tahliye edilmesi ve son patlama ile toplamda 1.7 milyon insanın durumdan etkilenmesi bekleniyor.

Orta Amerika'nın en aktif yanardağlarından birinin patlaması ile Guatemala'nın Ulusal Sismoloji, Vulkanoloji, Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü bilgilerine göre, 12 mil yarıçapında 14.763 fit kül yayıldığı ve rüzgar potansiyeli ile bunun daha da yayılabileceği belirtildi. Yanardağ patlaması ülkenin ana havalimanı olan La Aurora Uluslararası Havalimanı'nın kapanmasına neden oldu.

Anacafé (Ulusal Kahve Derneği) ve Funcafé (Kırsal Kalkınma için Kahve Vakfı) tarafından yayınlanan ortak bildiride; “Escuintla, Sacatepéquez, Chimaltenango, Guatemala” daki kahve yetiştirme alanları etkilendi. El Progreso ve ülkenin doğusunda da özellikle güneybatıya doğru kahve alanının kum ve külden etkilendiği tahmin ediliyor. Bu alan toplam kahve alanının % 15-20'si arasında.

Edinilen bilgiye göre; bölgeye yardım amaçlı bağışlanan tüm materyaller, Guatemala'nın Afet Azaltımı Ulusal Koordinasyonu CONRED ile koordineli olarak dağıtılacak olup; Guatemala'nın dışından yardım ihtiyacı olduğu bilgisi şimdilik güncelliğini korumakta.

Kaynak: Sprudge ve diğer. Telif hakkı Kahve Gazetesi'nin olup; içerik izinsiz kopyalanamaz.

Fotoğraf: Tripsavvy

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page