top of page

Keçi Sütüyle Daha Sağlıklı Latte


Keçi sütüyle hazırlanmış bir fincan latte daha sağlıklı mıdır?

Son yıllarda, her alanda sağlıklı beslenme ön planda. Bir yanda inek sütü iyi mi yoksa kötü mü tartışmaları devam ederken, 'organik' ağırlıklı beslenmenin yaşam kalitesini iyileştirerek insan ömrünü uzatacağı düşüncesi gitgide yaygınlaşıyor. Durum böyle iken; herşeyin 'daha sağlıklı' olanına eğilim artarken, tat ikinci planda kalıyor....!

Keçi sütünü sadece hamileler ya da çocuklar mı içmeli yoksa günlük tüketimlerimiz arasında yer alan latte de keçi sütlü olabilir mi?

İnek sütü ile keçi sütünü sağlık bakımından kıyasladık... İşte bulgular:

Keçi ve inek sütünün protein yapılarının oldukça benzer olmasına karşılık, keçi sütündeki yağ globülleri ile proteinlerin daha küçük olması sebebiyle keçi sütünün midedeki hazmı daha kolaydır.

Buna karşılık inek sütü ise B6 ve B12 vitaminlerinden keçi sütüne nazaran oldukça zengindir. Ancak, pastörizasyon sürecinde vitaminlerin parçalanıyor olması, güvenilir ve taze bir bardak keçi sütünü daha değerli kılabilir. Ayrıca, içerdiği düşük laktoz düzeyi ile ‘laktoz intoleransı’ bulunan kişilerde keçi sütü tercih edilen bir süttür.

İnek sütünde bulunan A1 Kazein, oldukça enflamatuar ( yangı verici özellik) ve de alerjenik bir proteindir ve çocuklar da dahil olmak üzere, pek çok birey bu proteine karşı duyarlıdır. Bu duyarlı kişilerde inek sütü tüketilmesi sonucunda deri problemleri ( egzema, akne) ya da otoimmun hastalıklar gelişebilir.

Oysa ki; keçi sütünde A2 tip kazein bulunur ve bu protein yangısal hiçbir reaksiyona sebebiyet vermez.

Keçi sütü ‘insan sütüne en yakın süttür’. Ve, inek sütüne göre ‘organik’ kabul edilir.

İyi kolestorel seviyesini artırarak, kötü kolestrolü azaltan keçi sütü, mineral bakımından da oldukça zengindir. Yüksek Vitamin A içeriği ile deriyi iyileştirici özelliğe sahiptir. Buna ilaveten; kanda demir ve magnezyum eksikliklerinin tedavisinde doğal bir ilaçtır. Bileşimi, yağ asitleri ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kansızlık ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde olumlu etkiye sahiptir.

Tüm bunlara karşılık; bulabiliyorsanız koyun sütü için! Neden mi? Çünkü içeriğindeki C, B12 vitaminleri, folat ve magnezyum hem keçi hem de inek sütünden çok daha yüksektir!

Kahve Gazetesi: İzinsiz kopyalanamaz. A'sı Z yapılamaz

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page