top of page

Hipster Cafe ve 'Avolatte' Trendi


Dünya genelinde popüler hale gelen ‘hipster’ anlayış, günümüz cafelerinin dekorlarını da etkiliyor!

Hipster kültüründe, sadelik ve fonksiyonellik ön planda olmakla birlikte, hizmet anlayışı da oldukça mütevazı bir yaklaşıma sahip.

Bu tarz Cafeler, çoğunlukla gerek dış gerekse iç mimarisindeki estetik dokunuşlar sebebiyle ‘uygun maliyetli’ bir yapı izlenimi uyandırsa da, bir hipster cafe niteliğine sahip olmak o kadar da ‘ucuz’ iş değil!Hipster bir Cafe, ‘vintage’ yaklaşıma sahip bir mekan tasarımı ve içeride görebileceğiniz objeler ile genellikle bir koleksiyoner bakış açısına sahiptir. Bu anlamda masalsı bir atmosfer yaratmak ve aynı zamanda da minimalist yaklaşımı korumak elbette bir zevk meselesidir. Duvar resimleri ya da graffitiler de bu tarz Cafelerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu graffitiler aslında o işletmenin yaşam felsefesine dair ipuçları da barındırabilir. Kenar köşe yerlerde hayata dair ufak notlar bulabileceğiniz gibi, gökkuşağı renklerine bürünmüş pastalardan tutun, rengarenk macaronlar, uçuk kaçık kahve tarifleri bir ‘hispter cafe’nin olmazsa olmazlarıdır.


Bu tür Cafeler sokak arasında dalgın dalgın yürürken aniden karşınıza çıkar. Hizmet anlayışındaki sakin tavır, metropol insanına çıldırtıcı gelse de, ‘hayatı akışına bırakmak isteyenler’ için 'olması gereken' ideal duruştur.


Acele etmeye gerek olmayan bir yaşamda ‘hizmet yavaş ve sonuç memnun ediciyse’, beklemeye değer! Neticede ‘kahve’ içmek pek çok ülkede bir ritüelin parçası iken, tek seferde fincanın dibini görmek hayattan ne derece keyif aldığınızı düşündürmelidir.


Hipster bir Cafe, genellikle makine kahvesi servisi yapmaz. Bu mekanların müdavimleri için demleme kahve içmek bir tutkudur. Kısaca bu cafeler, yaşamdan keyif almak için ‘vakti olanların’ buluşma yeridir. Ve, her daim çılgın bir tarif aklınızı başınızdan alabilir!


İşte bunlardan birisi de ‘Avolatte’! Özetle; ‘avocado kabuğunda latte’!

Avustralya, Melbourne’da ilk defa Truman Cafe’de yapılmış olan ve kahve kültürü anlamında ultra-hip bir yaklaşım olarak kabul edilen ‘avolatte’, Avustralyalılar’ın hem avocado hem de latte’ye olan düşkünlüğünü tamamlıyor olsa gerek!


Fotoğraf Kaynak: avocali

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page