top of page

CUP OF JOE 'Fincandaki Keyif'

En çok ‘çok çalışanlar’ hak etmiyor mu sıcacık bir fincan kahveyi?

Sıcak demişken, duruma göre ‘buzlu’ kahveyi de sevmiyor değiliz…

Peki, bu aklımızı başımızdan alan, keyfimize keyif katan 'kahve' dünya genelinde neden 'Cup of Joe' olarak biliniyor?

Bu ifade, sözcük benzerliğinden çıkışla ilk defa 1930'da 'Cup of Java' olarak kullanıldı. Java, kahve için kullanılan bir diğer ifade idi. Yıllar içerisinde bu deyim java ve mocha anlamlarına gelen 'Cup of Jamoke' olarak da kullanıldı. Gün geldi artık kahve 'Cup of Joe' olarak anılır oldu...

Peki Nasıl?

Haziran 1914’te ABD Donanması, gemilerinde alkollü içeceklerin servisini yasakladı ve denizciler, bu karardan hoşnut olmadılar. Onlara keyif veren daha sert bir içeceğe gereksinim vardı ve bu ‘kahveydi’!

Josephus Daniels, alkolün yasaklanmasından sorumlu olan ve herkesi kahve içmeye zorlayan Amerikan Donanmasının Sekreteriydi.

Joe, Josephus’un kısaltmasıydı. İsyankar denizciler tarafından başlatılan bu akımda artık ‘kahve’ ‘Cup Of Joe’ olarak adlandırıldı.

O gün bugündür İngilizce'de bu deyim, keyfiyeten akışına bırakılan her durumda 'cümle içerisinde' kullanıldı. Keyfine düşkün insan tiplemeleri 'Cup of Joe' olarak adlandırıldı...

Kahve snobları ise ‘I’m just an avarage joe’ deyiminden esinlenerek, bunu farklı yorumladılar ve kahveyi ‘olağan bir adam’ içeceği olarak genellediler.

Bizlere de, 'fincandaki keyfin' izini sürün demek düşüyor...

by Kahve Gazetesi. İzinsiz Kopyalanamaz.

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page