top of page

CAFE FRIENDZONE ile İzmir ve Kahve


İzmir'in havası insanına da o kadar güzel yansır ki... Samimi ve sıcak duruşları kahve kokusuyla birleşince hayat daha güzel gelir.


Röportaj konuğumuz İzmir'den CAFE FRIENDZONE!Kahve Gazetesi: Merhaba. Cafe Friendzone olarak kaç yıldır kahve sektöründesiniz ve markanız ne zaman oluştu öğrenebilir miyiz?


CAFE FRIENDZONE : 5 yıldır aktif olarak sektörün içindeyim. Cafe Friendzone 3rd Wave Coffee & Roastery markasını oluşturmaya üniversite yıllarımda karar verdim. Açıkcası bu kararımda kahveye olan tutkum ve sürekli olarak nasıl daha iyi bir kahve içebilirim düşüncesi etkili oldu. Amacım ticaret yapmaktan ziyade daha fazla imkana sahip olarak 'kahveciliği' geliştirmekti aslında. Yıllar içerisinde yurtdışında ve yurtiçinde kahve piyasasındaki gelişmeleri takip ederek bugünkü noktamıza geldik. Açıldığımız günden bugüne yaklaşık 2 yıllık süreçte bugün birçok farklı şehirde ve İzmir'de kendi kavurduğumuz kahvelerimizi cafelere ve kahve tutkunu kişilere kahve sağlayan 3. Dalga bir kahveci noktasına geldik.Kahve Gazetesi: Sizce İzmir’de ‘Üçüncü Dalga Kahve Akımı’ yeterince ilgi çekiyor mu? Bu akımın tanıtılmasına dair bir Coffee Shop olarak neler yapıyorsunuz?


CAFE FRIENDZONE : İzmir’ de 3. Dalga kahve akımına oldukça ilgi var ve bu ilgi giderek artmakta. İnsanlar artık kalitesiz, nereden geldiği, nasıl yapıldığı belli olmayan kahveleri içmekten sıkıldılar. Biz bu akımı insanlara tanıtmak, anlatmak için düzenli olarak ücretsiz workshoplar, etkinlikler düzenleyip sektörel festivallere katılmaktayız ve bu işten oldukça da keyif alıyoruz. İnsanlar yeter ki kahveyi ve 'Nasıl kaliteli kahve içilir?' bunu öğrensinler istiyoruz. İşletmemize gelen ya da festivallerde görüştüğümüz kişilere yorulmadan sıkılmadan bildiğimiz herşeyi anlatıyoruz.


Kahve Gazetesi: Kahve festivalleri hakkında düşüncelerinizden kısaca bahseder misiniz? Sizce bu tür festivaller İzmirliler’in ilgisini çekiyor mu?


CAFE FRIENDZONE : İzmir Festivaller konusunda piyasayı geriden takip eden bir şehir aslında. Ama son yıllarda yapılan festivaller ile piyasayı yakaladı diyebiliriz. Geçtiğimiz ekim ayında yapılan İzmir Coffee Fest ve Nisan başında düzenlenen İzmir Çikolata Festivali ile bunun başarılı iki örneğini gördük. İzmir halkı festivallere oldukça yoğun bir ilgi göstermekte. Bu sebeple festivaller amacına ulaşmakta.


Her iki festivalde bize ve diğer kahvecilere olan yoğun ilginin İzmirlilerin kahve tutkusunu yeterince yansıttığını düşünüyoruz. Bu tarz festivallerin sayısı artmalı bizce ki daha büyük bir kitleye 3. Dalga kahve akımını anlatabilelim.


Kahve Gazetesi: İzmirliler en çok hangi kahveyi içiyor diye sorsak?


CAFE FRIENDZONE : Bizim gözlemlerimize göre İzmirliler filtre kahve türlerini tercih etmekteler. İşletmemizi baz alırsak tüketim oranlarımız % 70 civarında filtre türü kahveler, % 30 civarı espresso bazlı kahveler. Demleme kahvelerin bu denli yüksek tüketilmesinin aslında bir anlamı var İzmirliler artık farklı tatlar farklı kahveler denemek istiyorlar.


Sıcak havalar bu tercihleri pek değiştirmiyor kahve tüketen kişiler zaten soğuk kahveye yöneliyorlar. Havalar ısındıkça tercih genelde Cold Brew kahveden yana oluyor.


KAHVE GAZETESi OLARAK KEYİFLİ RÖPORTAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. SİZLERİ TANIMAK GÜZEL...

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page