top of page

A Pinch of Sketches ve Kahve

'A Pinch of Sketches' ve kartpostalları size tanıdık geldi mi? O sevdiğimiz coffee shop'ların vintage esintisi onun çizimleriyle buluştuğunda kahve daha bir keyifli oluyor... Aklımız ve kalbimizin geçmişte kaldığı o eski zamanları eskizleyen yeteneği yakından tanımak ister misiniz?


A Pinch of Sketches ve Kahve Gazetesi Röportajımız sizler için...


Kahve Gazetesi: Aktif olarak kaç yıldır çizim yapıyorsunuz? Kahve evleriyle yolunuz nasıl kesişti?


A Pinch of Sketches: Aslında lise yıllarındaki resim derslerinden sonra araya giren üniversite dönemi, ödevler, sınavlar, sonra da iş hayatından sonra tekrar aktif olarak çizimler yapmaya başlamam 2014 sonuna denk geliyor. Ama bu uzunca moladan sonra tekrar kağıda kaleme ısınmam uzun sürmedi. Zaten ne zaman bir kırtasiyeye işim düşse; kalem, boya, defter raflarında kendimi kaybetmişimdir. “Seyahat Sanatı” adında bir kitap okumuştum, bu kitaptan sonra yaşadığım şehirde seyahat etmeye ve bu şehri sevmek için etrafa keşfeden gözlerle bakmaya, gördüklerimi kendimce çizmeye karar verdim. Sonra bu çizimleri kartpostal formunda hazırlama fikri oluştu ve bu şekilde butik dükkanlarda sergilenmeye başladı. Bu dükkanlar arasında tasarıma değer veren ve nitelikli kahvenin peşinde koşan kahve evleri de vardı. Böylece üçüncü dalga kahvecilikle yakınlığım da başlamış oldu.


Kahve Gazetesi: Bildiğimiz kadarıyla asıl mesleğiniz başka bir alanda. Ancak, çizimlerinize baktığımızda başarınız ve yeteneğiniz belki de size yeni bir iş alanı açmış olabilir mi?


A Pinch of Sketches: Evet, profesyonel alanda tam zamanlı olarak mühendislik yapıyorum. Ama bana kalan zamanlarda çizimler yapmak çok iyi geliyor. Yaptığım çizimlerin beğenildiğini veya birilerine ilham verdiğini gördüğümde ayrıca mutlu oluyorum. Bunu yeni bir iş alanından çok bir rahatlama alanı, bir paylaşım biçimi olarak görüyorum. Fırsatım oldukça yeni yerleri yerinde çizerek kaydetmeyi ve bunları mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşmayı hedefliyorum. Uzun dönem planlarım arasında atölye ve sergiler yapmak da var.Kahve Gazetesi: Üçüncü dalga kahve akımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Gözlemlerimize göre; genç nesil bu akımın sıkı takipçisi. Bu anlamda kahve evlerinde düzenlenen eskiz etkinliklerinizden kısaca bahseder misiniz?


A Pinch of Sketches: Üçüncü dalga kahve akımı kahveye değer verilmesi ve üstüne kafa yorulmasıyla ilgili bir akım. Diğer bir çok alanda olduğu gibi bir bilinçlenme süreci yaşıyoruz. Bu akım ile birlikte yetiştiriciden kavurucuya kadar kahve zincirindeki her halkaya özen gösteriliyor. Bu akıma ayak uyduran kahve evleri ise sadece kullandıkları çekirdek veya demleme yöntemleriyle değil, mekan tasarımlarıyla da ön plana çıkıyor. Ben de çoğu zaman güzel bir ortamda sohbet etmek için, bazen yalnız kalmak, bazen de mis gibi kahve kokusuyla ilham toplamak için bu kahve evlerinde zaman geçirmeyi tercih ediyorum. Ayrıca son zamanlarda haftanın bir günü bir kahve evinde bir araya gelip eskizliyoruz. Benim gibi çizime meraklı kişilerle her hafta başka tekniklerle çizimler yaptığımız 4 haftalık bir atölye serisi gibi düşünebiliriz. Bu etkinliklerin ilkini Kakule Kahve’de, ikincisini ise Amelie’s Garden’da yaptık. Katılımcıların keyifli bir zaman geçirdiğini düşünüyorum ve talep olması halinde önümüzdeki dönemde de bu atölyeler devam edebilir.


Kahve Gazetesi: ‘A Pinch of Sketches’ in kahveyle arası nasıl ve kahvenin hayatınızdaki yerini nasıl anlatırsınız? Çizimlerinizi yaparken ilham aldığınız şeyler nedir?


A Pinch of Sketches: Kabul edelim; kahve hayatımınız vazgeçilmez bir parçası. Öyle ki kahvaltı (kahve altı), kahverengi gibi güzel kelimelerle bile sürekli karşımıza çıkıyor. Önce en zor sınavlara hazırlanırken, bitmeyen ödevlerle boğuşurken yanımızdaydı. Sonra güzel bir kitaba eşlik etti. Bazen keyifli bir molaya veya değerli bir buluşmaya bahane oldu. Bir de dünyanın kültürel miras olarak kabul ettiği Türk kahvemiz var. Bakılan kahve falları bir kenara, kız isteme töreninde tuzlu kahve içmişliğim bile var. Bir de üçüncü dalga kahve akımı sayesinde farkına vardığım kahve var. Öyle ki, kahve çekirdeği yetiştirildiği bölgeye göre farklı aromalar taşıyor ve demleme yöntemine göre farklı özelliklerini keşfedebiliyorsunuz.

Bunların haricinde; kahve evlerindeki taze çekilmiş kahve kokusunu, espresso makinesinin seslerine eşlik eden güzel müzikleri, nitelikli kahve ve muhabbetin peşinde koşan kişilikleri ilham verici buluyorum. Kahvemi alıp etraftaki detaylara odaklanmak ve bir köşede çizimler yapmak hoşuma gidiyor.


Kahve Gazetesi: Sizce kahve severler ya da kahve tutkunları, kahve sektöründeki gelişmelerden yeterince haberdar mı?


A Pinch of Sketches: Bence yabancı zincir kahveciler yerine yerel işletmelere daha çok şans verilmeli. Çünkü etrafta bu işi ciddiye alan bir çok yerel kahvecinin olduğunu görüyorum ve büyük zincir kahvecilerin dayattığı hızlı tüketim alışkanlıkları karşısında işleri çok da kolay değil. Oysa bu yerel kahvecilerde baristayla sohbet edebillir, içtiğiniz kahveyi biraz daha yakından tanıyabilirsiniz.


Kahve Gazetesi: Çalışmalarınızı paylaşırken sosyal medya araçlarını kullanıyor musunuz?


A Pinch of Sketches: Çizimlerimi sosyal medyada paylaşırken apinchofsketches.com veya instagram hesabımı kullanıyorum. Bir tutam eskiz için a.pinch.of.sketches hesabını takip edebilir, yorum ve mesajlarınızı iletebilirsiniz. Kartpostallarımı merak edenler ise Ankara’da Amelie’s Garden, Campus Kırtasiye (ODTÜ), Cer Modern (Cer Shop), Crop Coffee Shop, Homer Kitabevi, Kakule Kahve, Kibele Kale, Kumbara Yaşam ve Mahal Dükkan’da bulabilir.

Keyifli sohbet için teşekkür ederim.

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page