top of page

Kahve Bitkisini Evde Yetiştiriyoruz

KÜRESEL ISINMA VE KAHVE ÇEKİRDEĞİNE ETKİSİ


Genel anlamda, bir kahve bitkisinin gelişimi için yıllık ortalama 60-90 inch ( 1 inch=2,54 cm) yağış ihtiyacı vardır. Bu değerlerin altı ya da üstü kahve çekirdeğinin büyük/ küçük oluşunu ya da aromasını, üretim miktarını dolaylı olarak etkiler.
Toprak koşulları ve yoğun yağış erozyona sebep olarak, değerli bileşenlerin kaybına ve kök hastalıklarına hatta çürümeye yol açabilir. Yeterli drenaj olsa bile, kahve çekirdeği yaprağında mantar gelişebilir. Ancak toprak kaybı, bitkide hızlı su kaybının birincil sebeplerindendir.


Yağışın gerçekleştiği süreç kahve bitkisi ve çiçeklenme için çok önemlidir. Genellikle fazla yağış alan bölgelerde yetişen kahve çekirdeği nispeten daha iridir. Bu anlamda ‘Daha Büyük Daha İyidir’ mantığı doğru kabul edilebilir.


Daha düşük sıcaklıktaki bölgelerde kahve çekirdeğinin maturasyon ( olgunlaşma) süreci daha yavaştır. Böylece daha tatlı, asidik bir çekirdek gelişir.


Eğer bölgede yağış fazlaysa, ısı düşeceğinden yine olgunlaşma süreci uzar.


Bu arada gece ve gündüz ısı farklılıkları ne kadar fazla ise çekirdeğin aroması o kadar zengindir.


O çok sevdiğimiz ve belki de en bilinen Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerini ele alırsak… Bir kahve çekirdeği için ideal sıcaklık Arabica kahvesi için 15-24ºC, Robusta için ise 24-30ºC’dir. Robusta kuru ve sıcak koşullara dayanıklı olsa da, 15 ºC altını tolere edemez ancak bu Arabica için kısa süreler dahilinde mümkündür. Robusta, deniz seviyesinden 800 m yüksekte, Arabica daha yükseklerde yetişir. Özetle; eğer günler sıcak ve güneşli, öğleden sonra serin ve yağışlı ise, o bölgeden iyi çekirdek elde edersiniz.


Yapılan araştırmalar küresel ısınmanın Uganda’da kahve yetiştiriciliğini olumsuz etkilediğini göstermiştir. Kuru dönemde yaşanan su kıtlığı, fotosentezi olumsuz etkilemektedir. Yüksek sıcaklık gibi iklimsel değişiklikler, ekinin yaşamsal döngüsünde hassas dönemlerde meydana geliyorsa, çiçeklenme ve meyve verme bu durumdan olumsuz etkilenir. Yağışa bağımlı kahve çiftlikleri ancak irrigasyon ile canlılıklarını koruyabilirler.


Uganda, Vision 2040 Ulusal Kalkınma Planıyla, iklimsel değişikliklere bağlı ekonomik kayıpların önüne geçmek üzere, düşük gelirli bir ülke formundan orta gelirli bir ülke formuna dönüşmeyi umuyor.


Bilimadamları halihazırda kuralığa dirençli kahve bitkisi varyeteleri üzerinde çalışmaya başladılar. Bu sebeple, kuralık yaşanan bölgelerin dışında yeni lokasyonlarda, bölgesel genişleme ile kahve bitkisi üretim çalışmaları planlanmakta.Siz siz olun… küresel ısınmaya karşı şimdiden hazırlıklı olun ve ‘Kahve Çekirdeğinizi Evinizde Yetiştirin’ diyoruz!Kaynaklar: http://www.borgenmagazine.com

www.bigislandcoffeeroasters.com

http://www.coffeehabitat.com

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page