top of page

Başınız Ağrıyorsa ‘Light Frappuccino’ İçin’


‘Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin Kahve İçin’ demiştik…


Stresli, yorgun ya da halsiz misiniz? O zaman, yine ‘kahve’ için!


Uzmanlar konsantrasyonu artırmak, stresten uzaklaşmak ve zihni canlandırmak adına günde 25o mg kafein tüketilebileceğini belirtiyorlar.


FDA (Gıda ve İlaç Yönetimi Otoritesi), ABD’de besinlerin etiketlenmesinde içerikte ‘kafein’ belirtilmesini mecburi kılmıyor.


Bir takım diet içecekleri (soda vb) de dahil olmak üzere, ‘Coke’ türevi içeceklerde 41 mg’a kadar kafein bulunabiliyor.


Kafein, doğal olarak kakao çekirdeğinde bulunuyor ve tüm çikolatalar bu anlamda birer uyarıcı (stimulant). Genellikle bitter çikolatada daha yüksek oranda bulunan kafein miktarı neredeyse ‘coke’ ya da enerji içeceklerinde bulunan miktarla eş değer. Aynı şekilde çikolatalı dondurma da kafein içeriyor diyebiliriz…


Baş ağrınız varsa çikolata yiyebilir ya da kahve içebilirsiniz.. Belki de bu yöntem ilaç almaktan daha iyi olabilir.


En basitinden ay çekirdeği yiyebilirsiniz! Vitamin E deposu olan ay çekirdeği, tüm enerji içeceklerine alternatif, doğal ve de sağlıklı hem de kafein içeren bir uyarıcıdır. Ayrıca içeriğinde yer alan taurin, lisin ve ginseng kendini zinde hissetmenizi sağlayacaktır.


Tüm bunlar yanınızda yok diyelim. Alternatif bir ürün üretilmiş! Wrigley ürünü ‘Alert Energy Caffein Gum’, 40 mg kafein içeren bir sakız!


Bu arada çayda 14-60 mg arası, yeşil çayda ise 24-40 mg kafein olduğunu biliyor muydunuz?


Bu bilgilerin yanısıra, belirtmekte fayda görüyoruz…Kafein, enerji vermez!


Vücuttaki 'adenozin reseptörlerini' bloke eder ve beyninize dinlenmeye ihtiyacı olduğu yönünde sinyal verir. Bloke olan reseptörler, dopamin ve glutamat salgılanmasının normalin üzerinde olmasına sebep olur ve bu sebeple diğer nörolojik aktiviteler aşırı hızda çalışır.

Bu durum yaratıcı zekalar için bulunmaz bir hazine gibidir. Bu arada beyinde üretilen glikoz tüketilir ve beyin enerjisiz kalır. Özetle, kafein etkisiyle yaşanan yaratıcılığın süresi kısıtlıdır. Süreyi uzatmak için üst üste kahve tüketimi beynin enerjisiz kalmasına sebep okur ve yorgunluk hissi verir. Dikkat!


Kaynaklar: http://www.health.com ve http://www.livescience.com

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page