top of page

Uluslararası Kahve Anlaşması


Uluslararası Kahve Anlaşması


77 Üyesi bulunan Uluslararası Kahve Konseyi, 1962’den bu yana 7. Anlaşması ile 2007 senesinde bir araya gelerek, Londra’da Uluslararası Kahve Anlaşmasını onaylamıştır. Bu Anlaşma 2011 senesi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Üyelik kapsamında kahve çekirdeği ihracat ve ithalatı yapan ülkeler, 28 AB Üye Devleti ile Türkiye, Liberya, Sierra Leone, Timor-Leste, Tunus, Yemen’dir.


Söz konusu Anlaşma, uluslararası ticarette hükümetler arası görüşmelerin, şeffaf uygulamalar dahilinde kolaylaştırılmasını, sürdürülebilir kahve ekonomisi sayesinde fayda sağlayacak paydaşların ve küçük ölçekli işletmeler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini kapsayacak bir yasal dayanağa sahiptir.


ICO (Uluslararsı Kahve Kuruluşu) 19 üye devletten oluşur ve bunlar en düşük gelir seviyesine sahip ülkeler olup; dünya genelinin % 70 kahve tedariğini sağlayan 25 milyondan fazla küçük ölçekli kahve çekirdeği çiftliği sahibi aileleri kapsar.
Kahve sektörünün gelişimi şüphesiz, bu alanda yapılacak yenilikçi projelere gereksinim duymaktadır. Bu anlamda, deniz aşırı ülkelerarası ticari prosedürlerdeki şeffaflık, pazarın gelişimine mutlaka katkı sağlayacaktır. Böylece, kahve üretimi ve tüketiminin dünya genelinde artması ve bu artışın sürdürülebilir olması söz konusu olabilir.


Dünyada En çok Ticareti Yapılan Kahveler?

Dünya genelinde işlenmiş kahve çekirdeği ticaretinde 2015 ve 2016 verilerine baktığımızda Arabica kahvesi, Robusta’ya göre %6’lık bir farkla öndedir. 2016 yılının son 6 aylık diliminde en çok ihracatı yapılan çekirdek de yine bu iki tiptir.


Tercih Edilen Çekirdekler


Arabicalar içerisinde Brezilya kahvesi, yumuşak içim Kolombiya kahvesine göre daha fazla tercih ediliyor. Bunu sırasıyla Vietnam, Endonezya, Hindistan, Honduras, Etiyopya ve Guatemala, Uganda, Peru, Papua Yeni Gine kahveleri takip ediyor.


Üretimi ise en çok sırasıyla Brezilya, Vietnam, Kolombiya, Endonezya, Honduras, Etiyopya ve Hindistan yapıyor.


Bu kahveleri en çok hangi ülkeler mi tüketiyor?


Cevap; sırasıyla Kuzev ve Güney Avrupa, Asya ülkeleri, Brezilya ve Afrika!

Araştırma Yazısı

Kaynak: http://www.ico.org

Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page