top of page

Kahve Tutkumuz ve Festivaller

Kahve festivalleri, hem network hem de çeşitli kahve çekirdeklerini tatmak için bulunmaz bir fırsat olmasının yanısıra iyi bir kahve tüketicisi olmak için de eşsiz bir eğitim alanı.

İlki 25-28 Aralık 2014’te yapılan İstanbul Kahve Festivali, kahve tutkunları ile kahve makinesi ve çekirdek tedarikçileri, sektörden çeşitli firma temsilcileri, çikolatıcılar ve hatta çay markalarını ağırlamıştı.

Karaköy’deki Galata Rum Okulu’ndan kahve kokuları yükselmeye başladığında, vapur iskelesinden yüzlerce insan akın akın festivale geliyordu…

Profesyonel barista showlarından, kahveye yönelik atölye çalışmalarına kadar pek çok etkinlik ve hatta konserler, ‘World Coffee Events’ Türkiye seçmeleri festivale dair silinmez anılar bırakmıştı. Böylece üçüncü dalga kahve akımı, Türkiye’de beklenen etkiyi çoktan yaratmıştı.

İlk festivalin enerjisiyle, damağımızda kalan o eşsiz kahve tadı henüz geçmemişken, 22-25 Ekim 2015’te Haydarpaşa’nın büyülü tarihi dokusundan kahve kokularıyükselmeye başlamıştı bile…

Farklı ülkelerden firma temsilcileri ile daha da sosyo-kültürel bir etkinlik kıvamında olan bu ikinci festival, sektör duayenlerini buluşturmakla kalmayıp; sıradan bir kahve severi bir kahve tutkununa dönüştürür nitelikteydi. Cupping’ler (tadım), farklı demleme tekniklerinin sunumlarının yapıldığı artisan lezzetler sunan firma standları, kahveye özel resim sergisi ve bir festivali festival yapan interaktif ortamda kahveye dair her şey bu festivaldeydi.

Tabi ki, kahveye doyamadığımız günlerin henüz başındaydık… Yıllardır tanıdığımızı sandığımız kahve ile yeniden tanışıyor gibiydik. Festival katılımcıları artık ‘specialty coffee/ nitelikli’ kahveyi kokusundan tanıyor hale gelmişti. Ama yetmedi, yetmesi mümkün değildi. Her geçen gün bir sanat kıvamında gelişen kahve sektörü,yazarları çizerleri ile herkeste müthiş bir merak uyandırmıştı.

6-9 Ekim 2016 Küçükçiftlik Park’ta üçüncüsü düzenlenen kahve festivali artık kabına sığamıyordu. Filmler, sergiler, workshop/seminerler, konserler ve bol bol kahve ikramı bu festivaldeydi.


Hayatı ve yaşamayı seven İzmir bu festivalden geri kalmadı ve deniz kokusunu özlediğimiz, Ankara’nın tam da bizlere dar gelmeye başladığı bir gri günde, o güzel haber duyuldu.Festival İzmir Kahve Festivalindeydi…


Tecrübeli festivalciler artık sadece kahve kokusu değil, aroma kokusu için şehir şehir geziyordu. Derken; İzmir kahve festivali ayrı bir keyifti...İzmir’in canlılığı, hayatı rengarenk karşılaması bu festivalin en vurucu özelliğiydi belki de. Cıvıl cıvıl geçen bir festivalde, bir elinde kahve fincanı, karşısında deniz manzarası bir kahve tutkunu başka ne isterdi ki?

İstanbul.. İzmir derken... festivallere doyamıyorken....

Ankara'da deniz olmayabilir ama festival öyle güzel olur ki... 16-17 Nisanda 'Sıfıraltı Kahve Günleri', 27-28-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara Bilkent Station'da Coffee Weekend, 3-4 Aralık 2016 Ankara Coffee Carnaval hepsi ayrrı ayrı güzel, Ankara'ya farklı bir kahve rüzgarı getiren festivallerdi. Ankara Palas'ın o tarihi dokusundan kahve kokuları yükselmeye başladığında aynı zamanda Blues esintileri de farklılık yaratmıştı...

Kahve Gazetesi olarak gezdiğimiz festivallere kısaca değinmeye çalıştık. Atladığımız festivaller olabileceği gibi, 'bir de şunu yazsaydı keşke' diyebileceğiniz tüm yorumlarınız için bizimler iletişime geçebilirsiniz.
Güncel Haberler
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page